HR | EN
Novosti

Partneri projekta CCSI4CCSI susreli se u Danskoj i izmjenili iskustva o ekosustavima regija uključenih u projekt

Druga razmjena iskustava projekta CCSI4CCSI (Kulturni i kreativni sektori i industrije za suradnju, konkurentnost, održivost i inovacije) održana je od 18. do 20. ožujka 2025. godine u Koldingu (Danska), Kreativnom Gradu Dizajna unutar UNESCO mreže kreativnih gradova (UCCN). Odlično organizirani program, domaćin kojeg je bio Business Kolding, uključivao je prezentacije lokalnih aktera kreativnog ekosustava, dobre prakse iz regija sudionica projekta CCSI4CCSI, sesiju razmjene rezultata istraživanja potreba CCSI-a, interaktivnu co-creation radionicu i studijske posjete.

Ovo drugo transnacionalno okupljanje fokusiralo se na razmjenu dobrih praksi vezanih uz digitalnu tranziciju kulturnih i kreativnih sektora i industrija (CCSI).

Prvi dan događanja održan je u start-up hubu koji smješta Business Kolding, u prostorima skladišta na obali (Pakhuset). Sudionici su srdačno dočekani od strane gospodina Mortena Bjørna Hansena, CEO-a Business Koldinga.

Anthoula Nikopoulou, predstavnica regije Središnje Makedonije koja je voditelj projekta CCSI4CCSI, dala je kratki uvod u projekt s pregledom njegovog statusa. Nakon toga, gospodin Mikael Sorknaes, CEO “Kolding Kommune”, održao je inspirativno predavanje o dizajnerskom razmišljanju, nudeći novi pogled na viziju općine “Co-Design 4 Life” i njezinu ulogu u razvoju kulturnog i kreativnog sektora regije, a potom su uslijedili zanimljivi govori o zajedničkom dizajnu zajednice.

Predstavnici stakeholderskih organizacija iz svake sudionice regije podijelili su vrlo zanimljive slučajeve, poput inicijativa vezanih uz transformativne digitalne inovacije u CCI-ima sa Sveučilišta Aristotel u Solunu (AUTH), te projekta DIGI-ORCH iz "KIKLO", spin-off tvrtke AUTH, koja olakšava razvoj modelnog sustava za vizualizaciju informacija o kulturnim aktivnostima i događanjima (Središnja Makedonija - Grčka). Također, Algebra Sveučilište (Hrvatska) predstavilo je slučaj vezan uz razvoj digitalnih vještina za kreativne profesionalce, dok je MDT (Kolding, Danska) istaknulo digitalizaciju i obnovu Kraljevskog Jadranskog broda Dannebrog, s naglaskom na lagane dizajne i 3D ispis, osobito u proizvodnji složenih, prilagođenih proizvoda za zabavnu industriju. MIK (Małopolska regija, Poljska) predstavio je projekt Virtualnih muzeja koji ima cilj digitalizirati i sačuvati najvrjednije kulturno naslijeđe iz muzeja, a Howest Sveučilište primijenjenih znanosti u Kortrijku (Flamanska regija, Belgija) predstavilo je aktivnosti Devine koje omogućuju studentima inovacije u digitalnoj tehnologiji.

Popodne istog dana, u okviru studijskih posjeta, sudionici su imali priliku naučiti više o digitalnim inovacijama i interaktivnim eksperimentima koji povezuju fizičke i digitalne materijale te integriraju open-source softver i elektroniku u projekte. Značajan dio studijskog posjeta obuhvatio je prezentacije i diskusije s inovacijskim stručnjacima iz Techsofta, Play X Tech-a i Nexttech-a.

Drugi dan započeo je kulturnom šetnjom kroz grad koju je vodio “Museum Kolding”, a zatim je uslijedila co-creation radionica o okviru praćenja trendova za CCSI-e, koja se održala u impresivnoj i kreativnoj “Kolding Design School”.

Sudionike druge razmjene iskustava pozdravila je gospođa Anette Flinck, menadžerica za međunarodne odnose na Kolding Design School, koja je napravila osvrtnu prezentaciju o povijesti škole i trenutnim obrazovnim prilikama.

Nakon toga, uslijedila je prezentacija o projektu “FLUKS” koju su predstavile dvije školske suradnice, gospođa Louise Aagaard i Joan Pedersen, dijeleći s sudionicima svoje inicijative koje imaju za cilj uključivanje mladih u kulturne događaje na volonterskoj razini.

Zatim su predstavnici partnerskih organizacija projekta CCSI4CCSI prikazali rezultate svojih istraživanja vezanih uz procjenu potreba kulturnih i kreativnih sektora i industrija.

Nakon toga, zajedno s lokalnim stakeholderima, sudionici su radili u timovima na razmjeni istraživačkih rezultata, analizi trendova i nalaza, procjeni njihove vrijednosti te su konačno zajednički dizajnirali okvir praćenja s odgovarajućim alatima. Radionicu je vodila gospođa Anne Mette Bjerre Hansen, facilitatorska stručnjakinja i iskusna dizajnerica s dugogodišnjim iskustvom u CCI-ima, osobito u modnoj industriji.

Treći dan bio je posvećen sastanku Upravnog odbora projekta, tijekom kojeg su pregledane aktivnosti drugog semestra, raspravljalo se o pripremi i podnošenju drugog izvještaja o napretku te su planirane sljedeće akcije u provedbi projekta.

23 03/2025
Veličina fonta
Kontrast
Poveznice